W jaki sposób działają okulary z polaryzacją?

Okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne mają jedną, wspólną wadę – bardzo często odbijają światło w taki sposób, że nie widzimy wyraźnie. By zobrazować to sobie, wystarczy wyobrazić sobie jazdę samochodem po deszczu, w momencie, gdy w kałużach odbijają się jaskrawe promienie słoneczne… Zwykłe okulary przeciwsłoneczne tłumią wtedy jedynie część odbijanego światła. Z pomocą natomiast przyjdą nam okulary polaryzacyjne!

 

Okulary, żywiec, optyk, jeleśnia, badanie wzroku, okulista

Okulary z polaryzacją – ale o co chodzi?
Polaryzacja wykorzystuje efekt rozchodzenia się światła i porządkuje go tak, by widziany przez soczewkę polaryzacyjną obraz był wyraźny. Światło porusza się zarówno pionowo, jak i poziomo. Promienie słoneczne padające pionowo sprawiają, że widzimy kolory, kształty i obrazy. Światło biegnące poziomo jest natomiast odpowiedzialne za smugi, refleksy, które nas oślepiają. Soczewki polaryzacyjne przeciwdziałają takiemu efektowi.

 

Jak widać świat przez okulary z polaryzacją?
Obraz, jaki widzimy przez soczewki z polaryzacją jest bardziej ostry i nasycony barwami, niż widziany „gołym” okiem. Nie oznacza to jednak, że polaryzacja zakłamuje widziany przez nas świat. To raczej wina drobnych cząsteczek wody, które unoszą się w atmosferze i odbijają promienie słońca w niekorzystnym dla nas kierunku i sprawiają, że widzimy rzeczy jako nieco bardziej rozmyte i nieostre. Nosząc okulary z polaryzacją odkryjemy, że niebo jest nieco ciemniejsze, a zieleń bardziej soczysta, niż nam się wydawało.

 

Okulary, żywiec, optyk, jeleśnia, badanie wzroku, okulista

 

Kiedy warto używać okularów z polaryzacją?
Okulary polaryzacyjne tak naprawdę przydadzą się każdemu z nas. Doskonale sprawdzają się w następujących sytuacjach:

1) Zimą (na śniegu, w czasie jazdy na nartach, ale też zwyczajnego spaceru);

2) W czasie prowadzenia samochodu w każdych warunkach atmosferycznych;

3) Dla marynarzy i wędkarzy oraz osób uprawiających sporty wodne minimalizuje refleksy wodne;

4) Dla osób z wadą wzroku lub astygmatyzmem, które chcą komfortowo widzieć w ostrym świetle (o polaryzację można wzbogacić także szkła korekcyjne);

5) Dla osób przebywających dużo na słońcu, wyjeżdżających na urlop itp.

Dzięki polaryzacji zyskujemy 100% ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV-B i UV-A.