Po co zimą okulary przeciwsłoneczne

Zima jest okresem, w którym nie zwracamy uwagi na możliwość negatywnego wpływu promieniowania słonecznego na wzrok a jego szkodliwość bywa dużo większa niż latem.

7511_max

 

Znacząca część osób chroni swoje oczy poprzez odpowiednie okulary z filtrem w lecie zapominając lub nie wiedząc o tym, iż słońce w zimie może poczynić dużo większe szkody. Oprócz promieniowania widzialnego do naszych oczu dociera około 85 % promieniowania odbitego od śniegu.

Okulary słoneczne z filtrem chronią zarówno rogówkę, spojówkę i powieki jak i wewnętrzne warstwy oka – soczewkę i siatkówkę. Brak prawidłowego zabezpieczenia podczas przebywania na słońcu zimą może spowodować ostre zapalenie spojówki czy rogówki a nawet oparzenia plamki, które może doprowadzić do ślepoty. Nawet, jeśli w danym momencie nie odczuwamy żadnych dolegliwości to w przyszłości może mieć to fatalne konsekwencje dla oczu. Obok łagodnych zmian typu skrzydlik może dojść do dużo poważniejszych zmian – zaćmy, starczego zwyrodnienia plamki AMD a nawet nowotworu wewnątrz gałkowego – czerniaka.

Podsumowując: Nie zapomnijmy od odpowiedniej ochronie naszych oczu, mróz za oknem i śnieg nie tylko nie chronią nas przed promieniowaniem, ale mogą spotęgować jego działanie.