Okulary do komputera z powłoką Blue Resistant (Led Control, Blue Cut)

Praca przy komputerze przez kilka godzin dziennie jest dla oczu niezwykle męcząca, nawet jeśli staramy się chronić je regularnymi przerwami, specjalnymi filtrami montowanymi na ekranie czy odpoczynkiem od kontaktu z ekranem poza godzinami pracy. O prawidłową ochronę oczu w trakcie pracy przy komputerze powinny zadbać więc nie tylko osoby z wadami wzroku noszące na co dzień okulary korekcyjne, ale też osoby ze zdrowym wzrokiem, dla których doskonała ostrość widzenia tak długo, jak to tylko możliwe powinna być najwyższym priorytetem. W ramach skutecznej ochrony oczu przed światłem monitorów warto stosować specjalne okulary do komputera. Czym jednak powinny się one cechować i w jaki sposób zapewniają właściwą ochronę oczu?

 

Objawy przemęczenia oczu przed komputerem

Faktu, że światło docierające do oka z ekranu komputerowego jest dla oka szkodliwe nie należy chyba nikomu udowadniać – wystarczy kilka godzin ciągłego patrzenia się w ekran, by odczuwać pierwsze oznaki zmęczenia wzroku. Suchość oczu, zaburzenia widzenia barw, charakterystyczne plamki przed oczami, bóle głowy, a nawet zmiany refrakcji i widzenie podwójne to objawy, z którymi zmagają się często pracownicy biur, agencji marketingowych, sklepów i innych stanowisk wymagających dłuższej pracy przed monitorem.

Aby odpowiednio zadbać o oczy podczas pracy warto nawilżać je za pomocą kropli do oczu oraz regularnie odrywać oczy od ekranu i serwować sobie chwilę dłuższej przerwy, podczas której skupimy wzrok na punktach odległych, wymagających od oka skupienia obrazu z zupełnie innej odległości. Profilaktyka i codzienna higiena oczu to jednak nie wszystko – pracując przy komputerze warto stworzyć barierę pomiędzy ekranem a gałką oczną w postaci specjalnie dopasowanych okularów do komputera, które podobnie jak okulary przeciwsłoneczne blokują docierające do oczu promieniowanie. Jakie cechy powinny mieć okulary do komputera?

 

Okulary do komputera – jak wybrać właściwe?

Jednym z pierwszych, niezwykle istotnych elementów okularów do komputera jest zastosowanie na szkłach powłoki antyrefleksyjnej, której zadaniem jest likwidowanie refleksów świetlnych odbijających się od ekranu komputera. Soczewki z powłoką antyrefleksyjną są dziś na tyle popularne, że w wielu salonach optycznych stosuje się je jako standard – antyrefleksy przydają się nie tylko przy pracy przy komputerze, ale i na co dzień, w okularach korekcyjnych, gdzie chronią oko przed obijaniem się promieni od szkieł okularów i przed dotarciem do oka.

Ciekawą nowinką na rynku okularów jest oferowana coraz częściej jako dodatek powłoka Blue Resistant lub ukryta pod inną nazwą (Led Control, Blue Control, Blue Cut) powłoka chroniąca oko przed szkodliwym światłem niebieskofioletowym – jest to świetna opcja jeśli chodzi o wybór okularów do komputera. Powłoka ta jest niezwykle istotna z punktu widzenia okularów do komputera, gdyż to właśnie światło niebieskie emitowane przez ekrany stanowi dla oka największe zagrożenie.

Powłoka Blue Resistant to Specjalistyczna powłoka antyrefleksyjna zapewniająca redukcję zmęczenia oczu, dzięki maksymalnej ochronie przed światłem niebieskim. Choć światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym (jest obecne w świetle dziennym i utrzymuje nas w stanie czuwania), to długotrwała ekspozycja na jego działanie może powodować negatywne skutki. Światło widzialne o długości fal od 280 do 500nm (światło niebieskie) emitowane przez ekrany LED w urządzeniach elektronicznych, oświetlenie energooszczędne i słońce, ma największą energię z całego pasma światła widzialnego, co może powodować uczucie suchości, pieczenia oczu, a czasem ich łzawienie. Innym negatywnym skutkiem działania światła niebieskiego może być hamowanie wydzielania melatoniny – hormonu wpływającego na zdrowy sen.

Powłoka Blue Resistant zapewnia też ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, zapobiegając przy tym przedwczesnemu pojawieniu się zaćmy. Dodatkowo eliminując niechciane światło niebieskie może zapobiegać rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej AMD.

Antyrefleksyjna powłoka Blue Resistant blokuje światło niebieskie 5 razy lepiej, niż tradycyjne powłoki antyrefleksyjne i zapewnia transmisję światła widzialnego na bardzo wysokim poziomie.

Powłoka Blue Resistant zapewnia:

  • 40% redukcję światła niebieskiego
  • bardziej komfortową pracę przy komputerze, monitorach, na smartfonie i tablecie
  • powłokę antystatyczną zapobiegającą osadzaniu się drobnych zabrudzeń
  • doskonałe właściwości hydrofobowe i oleofobowe, dzięki którym soczewki dłużej pozostają czyste i wymagają rzadszego czyszczenia
  • powłokę utwardzającą zapewniającą odporność na zarysowania
  • maksymalną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV 400)
  • niebiesko-zielony kolor odbicia szczątkowego

 

Jeśli pracujesz przed ekranem każdego dnia, warto zdecydować się na pokrycie okularów do komputera powłoką odbijającą światło niebieskie i tym samym redukującą jego negatywny wpływ na oczy. Warto zaznaczyć, że powłokę taką można zastosować niezależnie od rodzaju szkieł okularowych – sprawdzi się zarówno w okularach korekcyjnych, jak i coraz popularniejszych „zerówkach”.

Jedynym, do czego będzie trzeba się przyzwyczaić w przypadku okularów do komputera z powłoką Blue Resistant jest charakterystyczna niebieska poświata, którą mogą widzieć osoby patrzące na nas z boku. Efekt ten nie wpływa jednak w żaden sposób negatywnie na komfort widzenia, a wręcz przeciwnie – eliminuje uciążliwe poczucie zmęczenia oczu i pozwala pracować dłużej, efektywniej i bez ryzyka pogłębiania wady wzroku.

Idąc za potrzebami, z myślą o najwyższej ochronie naszych oczu stworzono soczewkę BLUE FREE . Filtr blokujący światło niebieskie działa dokładnie tak jak w powłoce Blue Resistant. Tym razem to w masie soczewki jest zawarta ochrona przed światłem niebieskim. Pozbawione są niebieskiego koloru widocznego na soczewce, które nie wszystkim użytkownikom odpowiada. Przezroczystość tych soczewek zapewnia komfortowe widzenie w każdych warunkach świetlnych, utrzymując jednocześnie optymalną ostrość widzenia. Dzięki absorbowaniu właściwego procentu światła niebieskiego chronią one zdrowie naszych oczu, nie pogarszając komfortu widzenia. Zapewniają także ochronę przed światłem ultrafioletowym, efektywnie absorbując szkodliwe promienie UVA i UVB.

 

Okulary do komputera a okulary korekcyjne

Wiele osób noszących okulary korekcyjne na co dzień nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet te doskonale dopasowane do ich wady mogą nie gwarantować wystarczającej ochrony przed światłem niebieskim docierającym do ich oczu z ekranów komputera. Ciągła praca przed monitorem może powodować u nich zmęczenie oczu szybciej, niż normalnie, a problem ten jest jeszcze bardziej zauważalny w przypadku użytkowników soczewek kontaktowych. Warto więc, przy kolejnej wizycie u okulisty i optyka dopytać o pokrycie szkieł specjalną powłoką zabezpieczającą przed światłem niebieskim, a w przypadku użytkowników soczewek zastanowić się nad przerzuceniem się na okulary na czas przebywania w pracy. Oczy będą nam za to wdzięczne.